Muzyka wpływa stymulująco na mózg, na nasze emocje i nastroje odpowiedzialne za przeżywanie stresu, ponieważ może zarówno uspokajać, jak i pobudzać w zależności od rodzaju. Może wspierać pracę jednej albo drugiej półkuli mózgu lub sprzyjać integracji obu półkul mózgowych, ale też je hamować. Integracji półkul sprzyja muzyka klasyczna i ludowa oraz z lat 60-tych. Pod jej wpływem uaktywniają się odpowiednie hormony, mianowicie obniża się hormon stresu kortyzol i wzmacniają się tzw. hormony szczęścia serotonina i dopanina, które wzmacniają cały system immunologiczny.

Odpowiednia muzyka zmniejsza stres i pesymistyczne podejście do życia, obniża napięcie, lęk i strach, likwiduje bezsenność, dodaje energii i odwagi, poprawia pamięć i zdolność przyswajania sobie nowej wiedzy oraz sprzyja skupieniu i koncentracji uwagi na wykonywaniu konkretnych zadań w codziennym życiu. Wprawia w dobry, optymistyczny nastrój, eliminując stany depresyjne, przez co podnosi poziom inteligencji, stymuluje racjonalne myślenie i mobilizuje do działania. Wykorzystywana jest do leczenia różnych chorób opartych na silnym stresie i słabym układzie odpornościowym, w związku z czym powstała osobna jej gałąź czyli muzykoterapia.

W internecie jest mnóstwo nagrań muzyki relaksacyjnej i medytacyjnej, powodującej odprężenie i spokojne zasypanie lub sprzyjającej koncentracji i skupieniu uwagi na pracy umysłowej i działaniu. Muzyka uzdrawia!

https://www.youtube.com/watch?v=hToXOWTwZEg