DUCHOWOŚĆ I RELIGIA. Wiara religijna może również wpływać na obniżenie poziomu stresu. Szczera modlitwa i zwrócenie się o pomoc do Boga, Aniołów lub Świętych, czy Matki Boskiej, gdy jesteśmy załamani wskutek codziennych kłopotów, może spowodować odwrócenie się od negatywnych, dołujących myśli i powrót nadziei na lepszą przyszłość, a co za tym idzie – odprężenie, spokój i lepszy nastrój.
W naszym społeczeństwie zdominowanym przez katolicyzm najczęściej traktujemy religię jako sposób na przetrwanie (słynne powiedzenie: „Jak trwoga, to do Boga.”), co wynika z naszej historii, kiedy to przez ponad 100 lat byliśmy pod zaborami obcych państw zdani na rusyfikację i germanizację, a potem przetrwaliśmy dwie okrutne wojny światowe i komunistyczną indokrynację PRL-u, która w pewnym stopniu trwa do dziś. Dlatego w liturgii katolickiej jest mnóstwo pesymistycznych modlitw i pieśni błagających Boga o zmiłowanie za grzechy i pomoc w trudnych sytuacjach życiowych. Uważam jednak, że Bóg jako Stwórca świata i nas samych może nam pomagać nie tylko w utrapieniach, z którymi sobie nie radzimy, ale także w tworzeniu i rozwijaniu nowej rzeczywistości osobistej i społecznej. Wiara religijna powinna nam pomagać zarówno w przetrwaniu trudnych sytuacji, jak i w rozwoju i tworzeniu lepszego życia.
Boże, kocham Cię mimo tego problemu. [wymień swój problem]
Boże, przepraszam Cię za ten problem.
Boże, wybacz mi, że nie umiem rozwiązać tego problemu.
Boże, dziękuje Ci za wybaczenie, miłość i miłosierdzie odnośnie tego problemu.
Boże, proszę Cię, pomóż mi rozwiązać ten problem.
Boże, proszę cię, spraw, abym czuła się zdrowa, bezpieczna, szczęśliwa i spełniona w życiu. Niech się tak stanie. Amen.
Im cięższe życie, tym ambitniejsze zadanie, aby mu sprostać. Moje życie ma sens. Akceptuję w pełni swój los taki, jaki jest. Otwieram się na życie i chcę go doświadczać w całej pełni. Doceniam życie we wszystkich jego wymiarach. Cieszę się, że żyję i czuję się szczęśliwa. Dobrze mi się wiedzie w życiu. Rozkwitam tu. Spełniają się moje marzenia i wizje przyszłości.
Jestem wdzięczna Bogu za to, że istnieję. Dziękuję Bogu za życie i za to, że mnie stworzył. Dziękuję Bogu za wszystkich ludzi, z którymi styka mnie los. Bóg mnie wspiera w moich dążeniach do samorealizacji, do odzyskania zdrowia, zarabiania na swoje utrzymanie i w kontaktach z innymi ludźmi. Ogarnia mnie miły, stabilny spokój związany z poczuciem wewnętrznej harmonii i równowagi, opartej na miłości do siebie i ludzi oraz do Boga i całego świata. Żyję, kocham, działam, nieustannie się uczę i rozwijam i tworzę trwałe dzieła dla siebie i innych ludzi.
Duchu Święty – Stworzycielu i Odnowicielu Świata dziękuję Ci za życie i wszystkie łaski, które mi dałeś i proszę o zdrowie, mądrość, miłość oraz bogactwo duchowe i materialne. Wspieraj moje wysiłki na drodze przemiany wewnętrznej i prowadź mnie ku lepszemu losowi zgodnie z wolą Bożą. Wierzę, że mnie kochasz i pragniesz mojego dobra i szczęścia zarówno na tym świecie, jak i w niebiosach, więc mam nadzieję, że wysłuchasz moją modlitwę i odmienisz mój los na lepsze. Niech się tak stanie. Amen.