Co to jest stres, jak powstaje i czy to prawda, że może zabić? Tak samo jak ból, stres ma swoje pozytywne i negatywne strony. Bywa tak, że stres motywuje nas do odpowiedniego działania lub osiągnięcia celu. W tym wypadku oczywiście jest nam potrzebny. Wiadomo, że np. sportowcy, osiągający bardzo dobre wyniki, prawie zawsze działają w stresie.

Niebezpieczny stres jest wtedy, kiedy za tym stanem nie idzie żadne działanie. Wtedy nasz układ nerwowy jest napięty do granic możliwości. Najczęściej sami rozumiemy, że ten stan nie ma żadnych konkretnych podstaw. Jednak nie możemy dać sobie z nim rady. W naszym organizmie uruchamiają się sygnały reagowania kryzysowego. Za sprawą hormonów przyspiesza się tętno, podnosi się poziom cukru we krwi, podnosi się ciśnienie.

Bardzo ważna dla poprawy zdrowia psychicznego i fizycznego jest nasza umiejętność walki ze stresem. Zdarza się, że przewlekły stres, spowodowany czekaniem na rozwiązanie jakiegoś problemu, z którym nie dajemy sobie rady, może doprowadzić do poważnej choroby. Pierwszymi objawami ostrzegawczymi są dołki psychiczne, które mogą doprowadzić do depresji, bezsenności, zaburzeń pamięci, a nawet różnych chorób psychicznych. Dla uniknięcia takich sytuacji trzeba zmienić swój styl życia, wypoczywać, zdrowo się odżywiać i nie martwic się problemami dnia jutrzejszego. Jest taka piękna metoda unikania stresu, żeby w każdej nieprzyjaznej sytuacji szukać dobrych i miłych stron. Czeskie przysłowie ludowe mówi: „Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było”. Rozwiązywanie przyszłych problemów, których tak naprawdę w przyszłości może nie być, jest bez sensu.

Osoby bardzo wrażliwe, nie dając sobie rady ze stresem, bardzo często sięgają po papierosy, narkotyki, alkohol, albo połykają bardzo dużo tabletek farmakologicznych, niszcząc swój organizm. W skrajnych przypadkach te osoby, nie dając sobie rady ze stresem, tracą sens życia i popełniają samobójstwo. Dobrze jest, jeśli obok nas jest bliska i zaufana osoba, której można się zwierzyć. Wtedy można razem pokonać stres.